1.) II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola könyvtára
2.) Berzsenyi Dániel Gimnázium könyvtára
3.) VI. Országos Neveléstudományi Konferencia
II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola könyvtára
Székesfehérvár
könyvtárostanár: Fazekasné Sin Gyöngyi
A székesfehérvári II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola könyvtára első alkalommal csatlakozott az Iskolai Könyvtári világnaphoz. A nemzeti ünnep és más programok miatt az akciót október 26-ára szerveztük. Segítségemre voltak kollégáim közül: osztályfőnöki munkaközösség vezetője, magyar munkaközösség vezetője, angol munkaközösség vezetője és a Diákönkormányzat vezetője. Jutalmakhoz szükséges anyagi forrást a Diákönkormányzat biztosította.
Előzetes feladatként logo tervezési pályázatot és az olvasást, könyvtárat népszerűsítő rigmusíró versenyt hirdettem.
Ötletes, hangulatos versikék születtek. Kiemelkednek a következők, amelyeket a 4. c osztályba járó tanulók írtak: az alábbiakat ítéltük legjobbnak:
Siessetek a könyvtárba |
Ne legyen nyelveden többé bilincs |
Még néhány versike:
Jó, hogy van egy csendes hely, |
Teljes szívből kívánom, olvass sokat barátom! |
A könyvtárban mindenre választ kaphatsz, |
Ha a könyvtárban laknék, |
Ne legyen nyelveden többé bilincs |
Október 26-án reggel az iskolarádióban elhangzott felhívásra meg kellett keresni az osztályokban elrejtett, olyan tárgyakat, amelyek arra utaltak, hogy Harry Potter itt járt és itt felejtette (bölcsek köve, varázspálca, cikesz, "Edevis tükre", képek stb.) A megtalálók válaszoltak még néhány e regénnyel kapcsolatos kérdésre és jutalmat kaptak.
Az iskolarádióban az első három óra végén négy kollégám különböző ifjúsági regényekből olvasott fel részleteket. A tanulók feladata a felolvasó tanár és az elhangzó mű szerzőjének, címének megnevezése volt. Ebben a feladatban vettek a legtöbben részt.
Irodalmi alakok látogattak el az iskolába és sétáltak az udvaron 4. óra utáni szünetben. Gyerekek jelentkeztek és öltöztek be. Volt Iluska és mostohája, Szaffi, Boka, Pásztorok, Mary Poppins, Péter Pán, Serlock Holmes és Watson, D Artagnan stb. Kis feladatlapon nevezhették meg a többiek a felismert regény és mesehősöket valamint a mű címét és íróját. Jöttek is szép számmal a könyvtárba, hogy a címeknek és a szerzőknek utánanézzenek.
Délután különböző könyvtárhoz, irodalomhoz, olvasáshoz kapcsolódó feladatból, feladatsorokból választhattak a tanulók, amelyek megoldásáért könyvjelzőt kaptak.
Volt pl. József Attila és Vörösmarty Mihály idézetkeresés, könyvek (művek) megkeresése egy kimásolt lapja alapján, érdekes megválaszolandó kérdésekkel feladatlap, Robin Hood angol képregényhez kapcsolódó feladatok, lexikon és könyvtárhasználati feladatok stb.
A legjobbak és a legtöbb feladatot megoldók csokoládé jutalomban részesültek.
Az Iskolai könyvtári világnapra faliújságon is felhívtam a figyelmet. Ott láthatók, olvashatók a szlogenek és az ezen a napon készült képek.
Berzsenyi Dániel Gimnázium könyvtára
Budapest
honlap: http://www.berzsenyi.hu/aloldal/konyvtar/index.html
A Berzsenyi Dániel Gimnázium Könyvtára alkotói pályázatot hirdetett a világnap alkalmából.
2006. október 24-én kiállítottuk a beérkező alkotásokat, és 1-től 7-ig számokkal láttuk el.
A pályázat meghirdetője és szervezője Bondor Erika, a BDG könyvtárostanára.
A kiállítás szervezője és a zsűri vezetője a BDG rajz-művészettörténet szakos tanára, Tóth Júlia.
A szakmai zsűrizés és a közönségszavazatok az alábbi eredményekkel zárultak:
Nyertes |
Különdíjas |
Közönségdíjas |
A fődíjas Olajos Viola munkáját a BDG Könyvtára ezután hivatalos logóként használja dokumentumain. A többi logót is hasznosítani fogjuk a könyvtári programokon.
Andriasik Szilvia |
Némethi Balázs |
Kovács Henriett |
|
Nemes Szilvia |
|
A nyertesek jutalmazását támogatta a Berzsenyi-Studio Alapítvány
VI. Országos Neveléstudományi Konferencia
Budapest
2006. október 26.
Az Országos Neveléstudományi Konferencia (ONK) a hazai neveléstudomány legrangosabb eseménye Ezeken a konferenciákon hazai oktatáskutatók mutatják be és vitatják meg új tudományos eredményeiket.
A konferencia 2006-os témája: Tanul a társadalom
Ebben az évben először egy önálló könyvtár-pedagógiai szimpóziummal jelent meg szakmánk, melynek címe: A forrásalapú tanulás régi új lehetőségei és eredményei
A szimpóziumról beszámolót olvashatnak a Könyv és Nevelés 2006/4. számában, melynek elektronikus változata fotókat és az elhangzott előadások prezentációit is tartalmazza.